Laboratory Surfactants and Wetting Agents
- (2)
- (1)
- (25)
- (14)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (19)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (11)
- (6)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (9)
- (10)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (19)
- (5)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (26)
- (24)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (3)
- (23)
- (3)
- (5)
- (52)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (30)
- (3)
- (4)
- (3)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (3)
- (10)
- (3)
- (4)
- (16)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (12)
- (15)
- (3)
- (3)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Sodium Dodecyl Sulfate (SDS), White Powder, Electrophoresis, Fisher BioReagents™
Molecular Formula: C12H25NaO4S Molecular Weight (g/mol): 288.38 MDL Number: MFCD00036175 InChI Key: DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M Synonym: Sodium Lauryl Sulfate,SDS PubChem CID: 3423265 ChEBI: CHEBI:8984 IUPAC Name: sodium dodecyl sulfate SMILES: [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O
| PubChem CID | 3423265 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
| ChEBI | CHEBI:8984 |
| MDL Number | MFCD00036175 |
| SMILES | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O |
| Synonym | Sodium Lauryl Sulfate,SDS |
| IUPAC Name | sodium dodecyl sulfate |
| InChI Key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | C12H25NaO4S |
Polysorbate 20, Fisher BioReagents™
Non-ionic detergent | CAS: 9005-64-5 | (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 | 522.68 g/mol
| Water | 3% max. |
|---|---|
| Viscosity | 400 mPa/s at 25°C |
| Boiling Point | 100°C |
| Ignition Residue | 0.25% max. |
| Molecular Weight (g/mol) | 522.68 |
| Hydroxyl Value | 96 to 108 |
| Color | Amber |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Chemical Name or Material | Polysorbate 20 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCO)C1OCC(OCCO)C1OCCO |
| Identification | Pass Test |
| InChI Key | HMFKFHLTUCJZJO-UHFFFAOYNA-N |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Density | 1.100g/cm³ |
| PubChem CID | 443314 |
| CAS | 9005-64-5 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. Obtain medical attention. . NFPA Health:1 Flammability:1 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00165986 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| pH | 6 |
| Synonym | Polyoxyethylene-20-sorbitan Monolaurate,Polyoxyethylenesorbitan monolaurate |
| Recommended Storage | RT |
| IUPAC Name | 2-[2-[3,4-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy]ethyl dodecanoate |
| Molecular Formula | (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 |
Sodium Dodecyl Sulfate (SDS), ≥95%
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S Molecular Weight (g/mol): 288.38 MDL Number: MFCD00036175 InChI Key: DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M Synonym: Sodium Lauryl Sulfate,n to Dodecyl sulfate sodium salt PubChem CID: 3423265 ChEBI: CHEBI:8984 SMILES: [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O
| PubChem CID | 3423265 |
|---|---|
| CAS | 151-21-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
| ChEBI | CHEBI:8984 |
| MDL Number | MFCD00036175 |
| SMILES | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O |
| Synonym | Sodium Lauryl Sulfate,n to Dodecyl sulfate sodium salt |
| InChI Key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | C12H25NaO4S |
TWEEN 20, MP Biomedicals™
CAS: 9005-64-5 Molecular Formula: (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 Molecular Weight (g/mol): 522.68 MDL Number: MFCD00165986 InChI Key: HMFKFHLTUCJZJO-UHFFFAOYNA-N Synonym: Polyethyleneglycol sorbitan monolaurate,Polyoxyethylenesorbitan monolaurate,Polysorbate 20,Polyoxyethylene (20) Sorbitan Monolaurate IUPAC Name: 2-{2-[3,4-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy}ethyl dodecanoate SMILES: CCCCCCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCO)C1OCC(OCCO)C1OCCO
| CAS | 9005-64-5 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 522.68 |
| MDL Number | MFCD00165986 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCO)C1OCC(OCCO)C1OCCO |
| Synonym | Polyethyleneglycol sorbitan monolaurate,Polyoxyethylenesorbitan monolaurate,Polysorbate 20,Polyoxyethylene (20) Sorbitan Monolaurate |
| IUPAC Name | 2-{2-[3,4-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy}ethyl dodecanoate |
| InChI Key | HMFKFHLTUCJZJO-UHFFFAOYNA-N |
| Molecular Formula | (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 |
SDS Solution, 10% Sodium Dodecyl Sulfate Solution, Molecular Biology/Electrophoresis, Fisher BioReagents™
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S Molecular Weight (g/mol): 288.38 MDL Number: MFCD00036175 InChI Key: DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 3423265 ChEBI: CHEBI:8984 SMILES: [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O
| PubChem CID | 3423265 |
|---|---|
| CAS | 151-21-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
| ChEBI | CHEBI:8984 |
| MDL Number | MFCD00036175 |
| SMILES | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O |
| InChI Key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | C12H25NaO4S |
SDS Solution, 20% Sodium Dodecyl Sulfate Solution, Molecular Biology/Electrophoresis, Fisher BioReagents™
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S Molecular Weight (g/mol): 288.38 MDL Number: MFCD00036175 InChI Key: DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M Synonym: Sodium lauryl sulfate,SDS PubChem CID: 3423265 ChEBI: CHEBI:8984 SMILES: [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O
| PubChem CID | 3423265 |
|---|---|
| CAS | 151-21-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
| ChEBI | CHEBI:8984 |
| MDL Number | MFCD00036175 |
| SMILES | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O |
| Synonym | Sodium lauryl sulfate,SDS |
| InChI Key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | C12H25NaO4S |
Molecular Probes™ Pluronic™ F-127, 0.2 μm filtered (10% Solution in Water)
Pluronic™ F-127, 0.2 μm filtered (10% Solution in Water)
Thermo Scientific Chemicals Tergitol™ 15-S-9
CAS: 68131-40-8 Molecular Formula: [C2H4O]n C13H27O MDL Number: MFCD00132411 SMILES: CCCCCCCC(CCCCC)OCCO-*
| CAS | 68131-40-8 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00132411 |
| SMILES | CCCCCCCC(CCCCC)OCCO-* |
| Molecular Formula | [C2H4O]n C13H27O |
Molecular Probes™ Pluronic™ F-127, low UV absorbance
Pluronic™ F-127, low UV absorbance
Sodium n-dodecyl sulfate (SDS), 20% aq. soln.
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S Molecular Weight (g/mol): 288.38 MDL Number: MFCD00036175 InChI Key: DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M PubChem CID: 3423265 ChEBI: CHEBI:8984 SMILES: [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O
| PubChem CID | 3423265 |
|---|---|
| CAS | 151-21-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
| ChEBI | CHEBI:8984 |
| MDL Number | MFCD00036175 |
| SMILES | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-])(=O)=O |
| InChI Key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | C12H25NaO4S |
Polysorbate 85
CAS: 9005-70-3 Molecular Formula: (C2H4O)x(C2H4O)z(C2H4O)y(C2H4O)wC42H76O7 Molecular Weight (g/mol): NaN MDL Number: MFCD01779641 InChI Key: ZGEQUSWSYZZNAI-CLFAGFIQNA-N Synonym: Polyoxyethylene (20) Sorbitan Trioleate,Polysorbate 85 SMILES: CCCCCCCC\C=C/CCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCOC(=O)CCCCCCC\C=C/CCCCCCCC)C1OCC(OCCO)C1OCCO
| CAS | 9005-70-3 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | NaN |
| MDL Number | MFCD01779641 |
| SMILES | CCCCCCCC\C=C/CCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCOC(=O)CCCCCCC\C=C/CCCCCCCC)C1OCC(OCCO)C1OCCO |
| Synonym | Polyoxyethylene (20) Sorbitan Trioleate,Polysorbate 85 |
| InChI Key | ZGEQUSWSYZZNAI-CLFAGFIQNA-N |
| Molecular Formula | (C2H4O)x(C2H4O)z(C2H4O)y(C2H4O)wC42H76O7 |
ECOSURF™ EH-9 Surfactant, Thermo Scientific™
CAS: 64366-70-7 Molecular Formula: C13H28O3 Molecular Weight (g/mol): 232.36 InChI Key: LLCXFSRLSYMSPW-UHFFFAOYNA-N IUPAC Name: 2-ethylhexan-1-ol; 2-methyloxirane; oxirane SMILES: C1CO1.CC1CO1.CCCCC(CC)CO
| CAS | 64366-70-7 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 232.36 |
| SMILES | C1CO1.CC1CO1.CCCCC(CC)CO |
| IUPAC Name | 2-ethylhexan-1-ol; 2-methyloxirane; oxirane |
| InChI Key | LLCXFSRLSYMSPW-UHFFFAOYNA-N |
| Molecular Formula | C13H28O3 |