Stands and Rings
- (1)
- (22)
- (13)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (48)
- (36)
- (2)
- (26)
- (3)
- (20)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
R&L Enterprises™ Bright Stainless Steel Rods
An excellent option for the construction of retort stands in the laboratory. R&L Enterprises™ Bright Stainless Steel Rods are durable and corrosion resistant.
| Material | Stainless Steel |
|---|
R&L Enterprises™ Rectangular Retort Stand Bases
An excellent option for supporting retort stands in the laboratory. R&L Enterprises™ Rectangular Retort Stand Bases are manufactured from white acrylic finished steel.
| Includes | With Rubber Feet |
|---|---|
| Product Type | Tripod Plate |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Retort Stand Base
Get optimum results using this acid resistant textured acrylic remote stand. Fisherbrand™ Retort Base Stands, are one of the most widely used instruments in experiments.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Thread Size | 10 mm |
| Finish | Pressed Steel |
R&L Enterprises™ Aluminum Alloy Rods
An excellent option for the construction of retort stands in the laboratory. R&L Enterprises™ Aluminum Alloy Rods are manufactured from aluminum alloy.
| Product Type | Aluminum Rods |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy |
| Thread Size | 10 mm |
Fisherbrand™ Steel Stand Rings with Rod
Provides for ease of connection on ring stands. Fisherbrand™ Steel Stand Rings with Rod are manufactured from plated mild steel.
| Product Type | Stand Ring |
|---|---|
| Material | Steel |
Fisherbrand™ Rectangular Retort Stand Bases
Excellent for help holding onto bench equipment and glassware. Fisherbrand™ Rectangular Retort Stand Bases are manufactured from blue acrylic finished steel.
| Product Type | Retort stand base |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Two-Way Scaffolding Connectors
Used for fixing two rods or tubes at right angles. Fisherbrand™ Two-Way Scaffolding Connectors can be tightened by hand.
Fisherbrand™ Stainless Steel Tripods
Obtain optimum results with this stable and portable stainless steel tripod. Strong and light weight, this FisherbrandTM Stainless Steel Tripod features an adjustable height that allows it to be used by most people.
| Includes | Plastic Feet |
|---|---|
| Product Type | Tripod |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Bright |
Fisherbrand™ Three-Way Swivel Scaffolding Connectors
Used for fixing three rods or tubes mutually at right angles. Fisherbrand™ Three-Way Swivel Scaffolding Connectors can be tightened by hand.
| Includes | With Bosshead |
|---|---|
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | For Rods |
| Includes | With Bossehead |
|---|---|
| Product Type | Ring With Bossehead |
Bochem™ Aluminum Bossheads
Manufactured from aluminum. Bochem™ Aluminum Bossheads are DIN 12895 certified.
| Product Type | Aluminum Bossheads |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Aluminum |
Bochem™ 18/10 Stainless Steel Rod
Support the M10 base with Bochem™18/10 stainless steel.stand base.
| Includes | M10 thread |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For stand bases M10 |
| Product Type | Stainless Steel Rod |
| Diameter (Metric) Rod | 12 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (18/10) |
| Thread Size | M10 |
IKA™ Stainless Steel Plate Stand
Use this plate stand with IKA digital magnetic stirrers. IKA Plate Stands features sturdy stainless steel construction and a slip resistant foil.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Plate Stand |
| Diameter (Metric) Rod | 16 mm |
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Weight (Metric) | 5 kg |