Laboratory Sterilizers and Autoclaves
- (4)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (18)
- (15)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (4)
- (7)
- (1)
- (22)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (6)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ SterilElite 40 L Tabletop Autoclave
Self-contained autoclave designed to hold a large capacity of 1 L flasks and bottles in a compact space.
| Length (Metric) | 268 mm |
|---|---|
| Product Type | Autoclave |
| Temperature (Metric) | 121°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 210 mm |
| Voltage | 230 V |
| Capacity (Metric) | 12 L |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth (Metric) Chamber | 270 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
Tuttnauer 28L Benchtop Autoclave
Designed to save space on your laboratory workbench, the 28L Benchtop Autoclave is a front loading benchtop autoclave that provides high quality, repeatable performance and accountability for a wide range of applications used in modern laboratories.
| Length (Metric) | 63 cm |
|---|---|
| Product Type | Benchtop Autoclave |
| Temperature (Metric) | 105°C to 137°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 28 cm |
| Capacity (Metric) | 28 L |
| Depth (Metric) Chamber | 40 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Microbead Sterilizer
Ideal for sterilizing small research tools including forceps, scissors, scalpels, etc. Eliminates the danger of open flames by heating included glass beads to 300°C, eliminating bacteria, spores and other microorganisms.
| Length (Metric) | 14.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Sterilizer |
| Temperature (Metric) | 100°C to 300°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 40 mm |
| Color | Gray, Blue Accents |
| Material | Aluminum with Plastic Control Panel |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | Glass Microbeads |
Tuttnauer 65L Benchtop Autoclave
The 65L Benchtop Autoclave has an advanced multi-color control panel and a chamber made of 316L stainless steel. Each model has a number of optional added-value features which can be configured for fast cooling, efficient drying, biohazard and waste sterilization, Fo control, and more.
| Length (Metric) | 765 mm |
|---|---|
| Product Type | Benchtop Autoclave |
| Temperature (Metric) | 105°C to 137°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 38 cm |
| Capacity (Metric) | 65 L |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Depth (Metric) Chamber | 50 cm |
| Sterility | Non-sterile |
JP Selecta™ MED 20 Vertical Autoclave
Used for Sterilization. JP Selecta™ MED 20 Vertical Autoclave has stainless steel external case and top.
Tuttnauer 85L Benchtop Autoclave
The 3870EL-D has an advanced multi-color control panel and a chamber made of 316L stainless steel. Each model has a number of optional added-value features which can be configured for fast cooling, efficient drying, biohazard and waste sterilization, Fo control, and more.
| Product Type | Benchtop Autoclave |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 105°C to 137°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 38 cm |
| Capacity (Metric) | 85 L |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Depth (Metric) Chamber | 70 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Length (Metric) | 268 mm |
|---|---|
| Product Type | Autoclave |
| Temperature (Metric) | 126°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 210 mm |
| Voltage | 230 V |
| Capacity (Metric) | 12 L |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth (Metric) Chamber | 270 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Length (Metric) | 228 mm |
|---|---|
| Product Type | Autoclave |
| Temperature (Metric) | 126°C |
| Diameter (Metric) Chamber | 210 mm |
| Voltage | 230 V |
| Capacity (Metric) | 9 L |
| Color | White, Blue |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth (Metric) Chamber | 230 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
Clifton™ Koch Steam Sterilizer
Steam sterilizer double skinned walled chamber for insulation with removable shelves. Condensed steam runs back into the chamber. A filling port and water level indication in an external reservoir.
| Product Type | Steam Sterilizer |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 100°C to 134°C |
| Voltage | 230 V |
| Latex Free | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Benchmark Scientific™ BioClave Research Autoclaves
Available in 8 L, 18 L, and 28 L chamber volumes, the BioClave Research Autoclaves are benchtop, stand-alone units that include mechanical and electrical safety interlocks. Operation is fully automatic, simply pick the appropriate program and press start.
| Product Type | Front-loading Benchtop Autoclave |
|---|---|
| Temperature (Metric) | 121°C to 134°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Display | Digital |
Memmert™ Forced-air Circulation Hot Air Sterilizer with SingleDISPLAY
Use this vacuum sterilizer for a variety of applications. Memmert™ Forced-air Circulation Hot Air Sterilizer with TwinDISPLAY sterilizes containers and instruments. Safer than disinfection.
| Temperature (Metric) | 10°C to 250°C |
|---|---|
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | Applied for sterilisation of medical materials, complete killing of highly resistant microorganisms, special application of depyrogenisation |
| Display | LED |
Memmert™ Forced-air Circulation Hot Air Sterilizer with TwinDISPLAY
Use this vacuum sterilizer for a variety of applications. Memmert™ Forced-air Circulation Hot Air Sterilizer with TwinDISPLAY sterilizes containers and instruments. Safer than disinfection.
| Temperature (Metric) | 10°C to 250°C |
|---|---|
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | Applied for sterilisation of medical materials, complete killing of highly resistant microorganisms, special application of depyrogenisation |
| Interface | Ethernet and USB |
| Display | TwinDISPLAY |
Prestige Medical™ Portable Autoclave Classic Media
Use this autoclave where a cost effective, portable autoclave is needed. Prestige Medical™ Portable Autoclave Classic Media is fully automatic, simply press the button to start. Lightweight and portable, ideal for laboratory use. This 12 liter Classic Media autoclave sterilizes at 121°C.
Benchmark Scientific™ UV-Clave Ultraviolet Chamber For Research Use Only
Short-wave UV light is an effective method for the disinfection of surface DNA, RNA and microorganisms. With the UV-Clave chamber, highly focused UV irradiation is used to disinfect tools, vessels and other research items, eliminating up to 99% of surface contamination.