Dissociation Reagents
Filtered Search Results
Gibco™ Cell Dissociation Buffer, enzyme-free, Hanks' Balanced Salt Solution
Cell Dissociation Buffer is a membrane-filtered, isotonic, and enzyme-free solution of salts, chelating agents, and cell-conditioning agents in calcium-free and magnesium-free Hank's Balanced Salt Solution (HBSS).
Gibco™ Cell Dissociation Buffer, enzyme-free, PBS
Cell Dissociation Buffer is a membrane-filtered, isotonic, and enzyme-free solution of salts, chelating agents, and cell-conditioning agents in calcium-free and magnesium-free phosphate-buffered saline (PBS).
Cytiva HyrTrp Cell Dissociation Reagent
Recombinant and animal-derived component-free alternative to traditional porcine trypsin
| Content And Storage | -20 °C |
|---|---|
| For Use With | Attachment-dependent cell types MRC-5, Vero, CHO K-1 cell lines grown with or without serum |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Shelf Life | 12 months from manufacturing date when stored at -20°C |
BD Cell Detachment Solution
Replacement for trypsin solution and can be used for the passaging of cell lines
Gibco™ StemPro™ Accutase™ Cell Dissociation Reagent
StemPro Accutase is a gentle cell dissociation solution for routine detachment of cells from tissue culture plasticware or adhesion coated plasticware.
Gibco™ TrypLE™ Express Enzyme (1X), phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Animal origin-free, recombinant enzyme
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Chelators | EDTA |
| Form | Liquid |
| Tested For | In vitro Bioassay |
| Concentration | 1 X |
| Osmolality | Check and Record |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Mammalian Cells |
| Remarks | Room Temperature Stable |
| With Additives | Phenol Red,EDTA |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Classification | Animal Origin-free |
| Culture Type | Adherent Cell Culture |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ TrypLE™ Select Enzyme (10X), no phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
TrypLE™ Select Enzyme (10X), no phenol red
| Chelators | EDTA |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Inorganic Salts | No Calcium, No Magnesium, No Sodium Phosphate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Tested For | In vitro Bioassay |
| Concentration | 10 X |
| Osmolality | 270 - 320 mOsm/kg |
| Remarks | Room Temperature Stable |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Classification | Animal Origin-free |
| pH | 6.9 to 7.4 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ Trypsin-EDTA (0.05%), phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Trypsin-EDTA (0.05%), phenol red
| Regulatory Status | For research use only |
|---|---|
| Content And Storage | –5 to –20°C |
| With Additives | EDTA,Phenol Red |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 Months |
| Concentration | 1 X |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
| Source | Porcine pancreas |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Gibco™ Trypsin (0.25%), phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Trypsin (0.25%), phenol red
| Regulatory Status | For research use only |
|---|---|
| Content And Storage | –5 to –20°C |
| With Additives | Phenol Red |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No EDTA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 1 X |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
| Source | Porcine pancreas |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Gibco™ Trypsin-EDTA (0.05%), phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Made from trypsin powder, an irradiated mixture of proteases derived from porcine pancreas.
| Chelators | EDTA |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Phenol Red,EDTA |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Form | Liquid |
| Tested For | In vitro Bioassay |
| Classification | Animal Origin |
| Shelf Life | 24 Months |
| Osmolality | 270 - 310 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Gibco™ Versene Solution
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
An EDTA solution for use as a gentle non-enzymatic cell dissociation reagent
Gibco™ TrypLE™ Express Enzyme (1X), no phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Unlike porcine trypsin, free of animal-derived components
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Chelators | EDTA |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Tested For | In vitro Bioassay |
| Concentration | 1 X |
| Osmolality | Check and Record |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Mammalian Cells |
| Remarks | Room Temperature Stable |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Classification | Animal Origin-free |
| Culture Type | Adherent Cell Culture |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ TrypLE™ Select Enzyme (1X), no phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Gibco™ TrypLE™ Select is an animal origin free, recombinant enzyme for dissociating a wide range of adherent mammalian cells.
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Shelf Life | 24 Months |
| Concentration | 1 X |
Gibco™ Versene Solution
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Versene Solution
Gibco™ CTS™ TrypLE™ Select Enzyme
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
TrypLE™ Select CTS™, a non-animal alternative for porcine Trypsin, is a recombinant enzyme derived from microbial fermentation.