Nutritional Supplements
- (30)
- (6)
- (2)
- (3)
- (33)
- (102)
- (4)
- (3)
- (5)
- (25)
- (4)
- (10)
- (2)
- (8)
- (4)
- (31)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (61)
- (59)
- (55)
- (37)
- (1)
- (4)
- (4)
- (38)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (4)
- (4)
- (24)
- (3)
- (13)
Filtered Search Results
Gibco™ Bacto™ Yeast Extract, technical
Suitable for use as multi-functional nutritional supplements in mammalian cell culture, microbial fermentation, and insect cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ Bacto™ Neopeptone
An animal origin (AO) enzymatic digest of bovine (milk) and porcine protein. This nutritional supplement provides vitamins, nucleotides, minerals, and peptides in a variety of sizes to any culture formulation.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Production of vaccines for animal health applications |
| Source | Animal origin, bovine and porcine |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Tryptose
Bacto Tryptose is a mixed enzymatic hydrolysate with distinctive nutritional properties.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
GlutaMAX™ Supplement
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | 15 to 30°C |
| Product Type | GlutaMax |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 Months |
| Concentration | 100 X |
| Certifications/Compliance | cGMP, ISO 13485 standard, FDA |
| For Use With (Application) | Mammalian Cell Culture |
| Content And Storage | Store frozen |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 29.2 mg/mL |
Gibco™ MEM Non-Essential Amino Acids Solution (100X)
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM Non-Essential Amino Acids Solution (100X)
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Amino Acid Supplement |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 100 X |
| Certifications/Compliance | FDA, ISO 13485 |
| For Use With (Application) | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ Bacto™ Yeast Extract
Gibco™ Bacto™ Dehydrated Culture Media Additive: Yeast Extract is supplied in its dehydrated form for the cultivation of heterotrophic microorganisms.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Product Line | Bacto |
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Form | Liquid |
Gibco™ Bacto™ Casamino Acids
An animal origin (AO) acid hydrolysis of casein that contains low salt and iron content, making it an ideal supplement for media formulations where nitrogen requirements are minimal.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Yeast Supplement |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Production of monoclonal antibodies for oncological and rheumatological therapeutics, microbial cell types to produce animal health vaccines for swine, such as Clostridial vaccines |
| Source | Animal origin-free, soy |
| Product Line | Phytone |