Cell Culture Media
Filtered Search Results
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Reduced-Serum Medium |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture, transfection |
Gibco™ FreeStyle™ F17 Expression Medium
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
An animal origin-free, chemically defined, protein-free medium specifically developed to support the growth and transfection of 293-F and CHO cells in suspension without adaptation.
| Cell Line | HEK293 |
|---|---|
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Qualified for Further Manufacturing |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| Endotoxin Level | < 1 EU/mL |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Protein expression, viral vector production |
| Sterility | Sterile |
| Product Type | Expression Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Freestyle |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
| Regulatory Status | For research use only |
|---|---|
| Content And Storage | 2 to 8°C |
| With Additives | Low Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red,No Glutamine,No HEPES |
| pH | 7 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. |
| Description | DMEM Medium, 500mL, 1 X Concentration, Liquid Form, With Low Glucose, Sodium Pyruvate, GlutaMAX™, Phenol Red, 7 to 7.2 pH, 12 Months Shelf Life, 300 to 340mOsm/kg Osmolality, 2 to 8°C Storage Conditions, Used for Mammalian Cell Culture |
| With Additives | Low Glucose,Sodium Pyruvate,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| pH | 7 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ McCoy's 5A (Modified) Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
McCoy's 5A (modified) is a general purpose medium that supports the propagation of many types of primary cells, established cell lines, and explants from biopsy tissues.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
Gibco™ MEM α, nucleosides
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM α, nucleosides
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | 2 to 8°C |
| Description | MEM α± Medium, 500mL, 1 X Concentration, Liquid Form, With Ribonucleosides, Deoxyribonucleosides, L-glutamine, Phenol Red, Sodium Pyruvate, 7 to 7.4 pH, 12 Months Shelf Life, 280 to 310mOsm/kg Osmolality, Used for Mammalian Cell Culture |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Ribonucleosides,Deoxyribonucleosides |
| Product Type | MEM α± Medium |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Keratinocyte-SFM Medium (Kit) with L-glutamine, EGF, and BPE
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Gibco™ DMEM, high glucose, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, high glucose, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|---|
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,Phenol Red,HEPES,Phenol red |
| Product Type | Dulbecco's Modified Eagle Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| pH | 7.1 to 7.3 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, high glucose, no glutamine
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine, no methionine, no cystine
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Gibco™ MEM α, nucleosides, no ascorbic acid
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
Gibco™ Advanced MEM
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Advanced MEM (Minimum Essential medium) is a widely used basal medium that allows the culture of mammalian cells with reduced Fetal Bovine Serum (FBS) supplementation.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Classification | Animal Origin |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Reduced Serum |
Gibco™ CTS™ Essential 8™ Medium
CTS Essential 8 Medium is a fully-defined, feeder-free medium designed for the growth and expansion of hPSCs for clinical applications and formulated with components not directly derived from animals.
Gibco™ MEM, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |