Cell Culture Media
Filtered Search Results
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Reduced-Serum Medium |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture, transfection |
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Opti-MEM™ I Reduced-Serum Medium is an improved Minimal Essential Medium (MEM) that allows for a reduction of Fetal Bovine Serum supplementation by at least 50% with no change in growth rate or morphology.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Sp2, AE-1, CHO, BHK-21, and HEK |
| Content And Storage | Store at 2–8°C and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | Opti-MEM I |
| Classification | Human Origin |
| Shelf Life | 18 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, Opti-MEM |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
| Regulatory Status | For research use only |
|---|---|
| Content And Storage | 2 to 8°C |
| With Additives | Low Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red,No Glutamine,No HEPES |
| pH | 7 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. |
| Description | DMEM Medium, 500mL, 1 X Concentration, Liquid Form, With Low Glucose, Sodium Pyruvate, GlutaMAX™, Phenol Red, 7 to 7.2 pH, 12 Months Shelf Life, 300 to 340mOsm/kg Osmolality, 2 to 8°C Storage Conditions, Used for Mammalian Cell Culture |
| With Additives | Low Glucose,Sodium Pyruvate,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| pH | 7 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ RPMI 1640 Medium
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
RPMI 1640 Medium
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Product Type | RPMI 1640 Medium |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Keratinocyte-SFM Medium (Kit) with L-glutamine, EGF, and BPE
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Gibco™ MEM, no glutamine
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM, no glutamine
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | 2 to 8°C |
| Description | MEM Medium, 500mL, 1 X Concentration, Liquid Form, With Phenol Red, 7 to 7.4 pH, 12 Months Shelf Life, 280 to 320mOsm/kg Osmolality, 2 to 8°C Storage Conditions, Soluble in Water, Used for Mammalian Cell Culture |
| With Additives | Phenol Red |
| Product Type | MEM Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| pH | 7 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ McCoy's 5A (Modified) Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
McCoy's 5A (modified) is a general purpose medium that supports the propagation of many types of primary cells, established cell lines, and explants from biopsy tissues.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
Gibco™ CTS™ Essential 8™ Medium
CTS Essential 8 Medium is a fully-defined, feeder-free medium designed for the growth and expansion of hPSCs for clinical applications and formulated with components not directly derived from animals.
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
DMEM, high glucose, no glutamine
Gibco™ MEM α, GlutaMAX™ Supplement, no nucleosides
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM α, GlutaMAX™ Supplement, no nucleosides
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Minimum Essential Medium α± |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Ribonucleosides,No Deoxyribonucleosides |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ Glasgow's MEM
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Glasgow's MEM
| Regulatory Status | For in-vitro diagnostic use |
|---|---|
| Content And Storage | 2 to 8°C |
| Description | Glasgow's MEM Medium, 500mL, Liquid Form, With L-glutamine, Phenol Red, 12 Months Shelf Life, 2 to 8°C Storage Conditions, Used for Mammalian Cell Culture |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | Glasgow's MEM medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 standards, FDA |
| Shelf Life | 12 Months |
| For Use With (Application) | Mammalian cell culture |
Gibco™ Medium 254
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Medium 254
Gibco™ MEM α, nucleosides, no ascorbic acid
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.