Benchtop Protectors
- (9)
- (4)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (18)
- (22)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (5)
- (9)
- (3)
- (21)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (5)
- (14)
- (2)
- (22)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors. Use as a bench protector, shelf liner or cabinet liner to protect against the harshest of chemicals.
| Product Type | Surface Protector |
|---|---|
| Absorbancy | 750 mL/m2 |
Fisherbrand™ Grade 606 Surface Protection Paper
Used as absorbent paper for bench protection. Fisherbrand™ Grade 606 Surface Protection Paper is white ultra-absorbent paper with one-side PE coating.
| Product Type | Surface Protection Paper |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Protection of laboratory benches against Acids, toxic, corrosive and radioactive fluids, impacts |
| Backing Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Grade 604 Surface Protection Paper
Designed to protect laboratory surfaces against hazardous spills. Fisherbrand™ Grade 604 Surface Protection Paper guards against damage from acids, toxic, corrosive and radioactive fluids and impacts.
| Thickness | 0.25mm |
|---|---|
| Product Type | Surface Protection Paper |
| Color | White |
| Material | Grade 604 Paper |
| Backing Material | Polyethylene |
Thermo Scientific™ Sterilin™ BenchGuard
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Protect benches and other surfaces against liquid spills with the highly absorbent Thermo Scientific™ Sterilin™ BenchGuard.
| Product Type | Bench Guard |
|---|---|
| Length (English) | 1.607612 ft. |
| Width (Metric) | 0.49 m |
Cytiva Whatman™ Benchkote Surface Protector Sheets
Minimize mess and contamination during spills. Whatman™ Benchkote material has a high-quality, smooth, absorbent lab paper layer that soaks up liquid spills. A second laminated polyethylene layer prevents flow-through to the working surface.
| Length (Metric) | 460 mm |
|---|---|
| Product Type | Surface Protector |
| Material | Polyethylene |
| Width (Metric) | 570 mm |
| Dimensions (L x W) | 460 x 570mm |
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat safely facilitates workflow processes with organization and easy clean up, while keeping benchtops clean and safe from stains or spills.
Heathrow Scientific™ Silicone Lab Mat
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Silicone Lab Mat is an economical solution to help keep benchtops clean and safe from stains, spills and wear. Save money by eliminating the need for repeated purchases and disposal costs associated with disposable mats. Made from a durable silicone material that creates a stain resistant washable working surface.
Cytiva Whatman™ Benchkote™ Surface Protector Reel
Minimize mess and contamination during spills. Whatman™ Benchkote material has a high-quality, smooth, absorbent lab paper layer that soaks up liquid spills. A second laminated polyethylene layer prevents flow-through to the working surface.
Cytiva Benchkote Surface Protector, 460 x 570mm pad
An absorbent lab paper that protects surfaces against hazardous spills. After use, the bench protector sheet is incinerated or disposed of according to local regulations. Benchkote surface protector minimizes mess and contamination during spills.
Cytiva Whatman™ Benchkote™ Surface Protector Rolls
Coated with an impermeable layer of polyethylene that prevents liquids from reaching benchtops. Whatman™ Benchkote™ Surface Protectors are suitable for saturation with disinfectant.
| Width (English) | 164 ft. |
|---|---|
| Product Type | Surface Protector |
| Quantity | Each |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Suitable for Saturation with Disinfectant |
| Width (Metric) | 50 m |
| Absorbancy | 750 mL/m2 |