Chairs and Stools
- (41)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (18)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (9)
- (10)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
mb2 Swivel Antistatic Work Chair in Polyurethane - Asyncronous - Glides
Swivel antistatic work chair in polyurethane, Asynchronous mechanism, high gas lift with footrest and glides
Navailles Polyurethane Adjustable Chair
This Polyurethane Adjustable Chair is easily adjustable and features a comfortable and airy surface. Abrasion-resistant design without staples nor seams.
| Load Bearing Capacity (English) | 265 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 120 kg |
| Warranty | 8 Years |
| Width (English) | 23.6 in. |
| Color | Black |
| Lift Type | Gas-lift column |
| Wheel Type | Heavy-duty nylon wheels |
| Certifications/Compliance | EN 1021-1, EN 1021-2 |
| For Use With (Application) | Laboratories, Chemical Industry |
| Width (Metric) | 60 cm |
| Arm Style | No Armrests |
| Adjustable | Yes |
Fisherbrand™ 4D Multifunctional Armrests
Compatible with Basic Comfort and Active Comfort Lab chairs to relieve the strain on the upper body and arms, especially for fine motor activities.
mb2 Chair on Glides - Black Artificial Leather
Chair on glides - Mid lift - Permanent contact mechanism - black artificial leather
Navailles Polyurethane Auto-adaptive Chair
The Polyurethane Auto-adaptive Chair features ergonomy and design to eliminate fatigue. No staples nor seams in the abrasion-resistant construction.
| Load Bearing Capacity (English) | 265 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 120 kg |
| Width (English) | 23.2 in. |
| Color | Black |
| Lift Type | Gas-lift column |
| Certifications/Compliance | EN 1021-1, EN 1021-2 |
| For Use With (Application) | Laboratories, Chemical Industry |
| Width (Metric) | 59 cm |
| Arm Style | No Armrests |
| Adjustable | Yes |
mb2 Chair on Castors - Blue Fabric Upholstered - Asynchronous Mechanism
Chair on castors - Mid lift - Asynchronous mecanism - blue fabric upholstered
Bevco Tall Height Polyurethane Stool with Plastic Reinforced Base
This Tall Height Polyurethane Stool with Plastic Reinforced Base is designed for mobility, safety and comfort.
Navailles Polyurethane Asynchronous Chair
The Polyurethane Asynchronous Chair is fully and easily adjustable, featuring a comfortable and airy surface. Constructed without staples nor seams.
| Load Bearing Capacity (English) | 265 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 120 kg |
| Warranty | 8 Years |
| Width (English) | 23.2 in. |
| Color | Black |
| Lift Type | Gas-lift column |
| Certifications/Compliance | EN 1021-1, EN 1021-2 |
| For Use With (Application) | Laboratories, Chemical Industry |
| Width (Metric) | 59 cm |
| Arm Style | No Armrests |
| Adjustable | Yes |
mb2 Chair on Castors - Black Fabric Upholstered - Mid Lift
Chair on castors - Mid lift - Permanent contact mechanism - black fabric upholstered
mb2 Chair on Castors - Black Fabric Upholstered - Asynchronous Mechanism
Chair on castors - Mid lift - Asynchronous mecanism - black fabric upholstered
mb2 Stool on Glides - Mid Lift
Stool on glides - Padded seat in artificial leather - Mid lift
mb2 Chair on Glides - Black Fabric Upholstered - Asynchronus Mecanism - High Gas Lift and Footrest
Chair on glides - High lift and footrest - Asynchronus mecanism - black fabric upholstered
mb2 Chair on Glides - Black Fabric Upholstered - High Lift
Chair on glides - high lift and footrest - Permanent contact mechanism - black fabric upholstered
Navailles PVC Auto-adaptive Chair
The PVC Auto-adaptive Chair encourages a dynamic body posture, rebalancing the body naturally and improving blood flow in the legs. It consists of a short seating tilted forward, split into two parts, based on silent-blocks forming a triangle.
| Load Bearing Capacity (English) | 265 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 120 kg |
| Warranty | 8 Years |
| Width (English) | 23.6 in. |
| Color | Black |
| Lift Type | Gas-lift Column |
| Certifications/Compliance | M1 |
| Width (Metric) | 60 cm |
| Finish | Urban M1 PVC |
| Arm Style | No Armrests |
| Adjustable | Yes |
mb2 Chair on Glides - Black Fabric Upholstered - Asynchronous Mechanism
Chair on glides - Mid lift - Asynchronous mecanism - black fabric upholstered