Mills
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (73)
- (2)
- (23)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (22)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (20)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
| Product Type | Grinding Balls |
|---|---|
| Material | Zirconium Oxide |
| Product Type | Grinding Balls |
|---|---|
| Material | Hardened Steel |
| Product Type | Grinding Balls |
|---|---|
| Material | Tungsten Carbide |
| For Use With (Equipment) | mm 200 andmm 301 |
|---|---|
| Product Type | Grinding Balls |
| Material | Chrome Steel |
Kinematica™ Polymix™ PX-MFC 90 D Hammer or Cutting Mill
Polymix™ MFC 90 D features easy to change grinding attachments and sieves extending the range of samples that can be processed. Simple handling, high user safety and efficient grinding results are just a few of the advantages of this mill.
| Dimensions (L x W x H) | 325 x 251 x 480 mm |
|---|---|
| Voltage | 230 V |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Watts | 1000 W |
| Weight (Metric) | 12 kg |
RETSCH PM 100 Model Planetary Ball Mill
Use planetary ball mills wherever the highest degree of fineness is required. Retsch™ PM 100 Model Planetary Ball Mills meet all technical requirements for colloidal grinding and provide the energy input necessary for mechanical alloying. PM 100 is a convenient benchtop model with 1 grinding station.
IKA™ MultiDrive Basic
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Regardless of whether samples are hard, soft or fibrous – the IKA MultiDrive crusher can perform a wide range of crushing tasks involving coarse and fine crushing, thanks to the variety of vessels available.
| Speed | 3000 to 20,000 rpm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 450 x 250 mm |
| Description | IKA MultiDrive basic |
| IP Rating | IP31 |
| Voltage | 220/240 V, 100/120 V |
| Capacity (Metric) | 2000 mL |
| Material | Stainless Steel |
| Hardness | 5 Mohs |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Watts | 1000 W |
| Weight (Metric) | 8.5 kg |
| Material (Secondary) | PTFE |
Cole-Parmer™ Tungsten Carbide Ball
Tungsten Carbide Ball for use with 8004 Tungsten Carbide Grinding Vial Set and 8004SS Steel-Jacketed Tungsten Carbide Grinding Vial Set.
Cole-Parmer™ Grinding Balls for Geno/Grinder™ Homogenizers
Use grinding balls to grind samples in Geno/Grinder™ homogenizers.
| Product Type | Grinding Balls |
|---|
Cole-Parmer™ Grinding Balls for High-Energy Mixer/Mill™ Grinding Vial Sets
Crush, grind, and mill various materials with these Grinding Balls for High-Energy Mixer/Mill™ Grinding Vial Sets.
| Diameter (English) | 0.5 in., 0.25 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vial Kit of 8000 D and 8000 M Mixer or Mill |
| Product Type | Grinding Balls |
| Diameter (Metric) | 1.27 cm, 0.63 cm |
Retsch Knife Mill GRINDOMIX GM 200
Retsch™ Knife Mill GRINDOMIX GM 200 is ideal for grinding and homgenizing foods and feeds and can process volumes up to 0.7L quickly and reproducibly.
RETSCH PT 100 Model Sample Dividers
Ensure the representativeness of a sample and the reproducibility of the analysis with these sample dividers. Retsch™ PT 100 Model Sample Dividers divide the sample so exactly that the composition of each fraction of the sample corresponds exactly to that of the original bulk sample.
| Height (Metric) | 910 mm |
|---|---|
| Phase | 1-phase Power Connection |
| Dimensions (L x W x H) | 420 x 580 x 910 mm |
| Length (Metric) | 420 mm |
| Product Type | Sample Divider |
| Model | PT 100 |
| For Use With (Application) | Agriculture, biology, chemistry/Plastics, construction materials, engineering/electronics, environment/recycling, food, geology/metallurgy, glass/ceramics, medicine/pharmaceuticals |
| Width (Metric) | 580 mm |
| Weight (Metric) | ∼33.5 kg |
IKA™ Mills MultiDrive control MT Package, UK-Plug
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
The Mills MultiDrive control MT Package can perform a wide range of crushing tasks involving coarse and fine crushing without cross-contamination, thanks to the variety of vessels available.