Particulate Samplers
- (7)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (21)
- (1)
- (113)
- (12)
- (16)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (33)
- (2)
- (7)
- (4)
- (3)
- (5)
- (18)
- (15)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (25)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (29)
- (8)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Azlon™ Polypropylene Measuring Scoop
Scoop chemical reagents or food items safely. The Azlon™ polypropylene measuring scoop comes with flat top and bottom.
| Includes | Handle |
|---|---|
| Product Type | Measuring Scoop |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ HDPE Disposable Powder Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Can be used straight from the bag. The SteriWare™ Powder Sampler is ideal for taking large volume samples from powders or granules.
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to meet the requirements of the Pharmaceutical and Hygienic industries. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle is a high quality, wide mouth bottle that includes a screw top.
| Includes | Individually Bagged |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Material | Polypropylene |
Azlon™ HDPE Measuring Scoop
Sturdy yet lightweight polyethylene scoop. The Azlon™ HDPE measuring scoop is chemical resistant and suitable for food contact.
| Product Type | Measuring Scoop |
|---|---|
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter allow a single sampler to be used to accurately sample a range of different volumes.
| Product Type | Tip |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 32 mm |
| Material | Stainless Steel (316L) |
| For Use With (Application) | Powder sampling |
Sampling Systems™ PowderThief Sampler 32mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ PowderThief Sampler 32mm Diameter is suitable for sampling free flowing powders and granules.
| Product Type | Powder Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 32 mm |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Handle Material | Stainless Steel (316) |
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable HDPE Powder Lances
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ideal for taking a cross sectional sample through a bulk powder. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Lance is quick and easy to use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Powder Lance |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | FDA acceptable grade conforms to CFR 177.1520 |
| For Use With (Application) | For cohesive and some free-flowing powders |
| Sterility | Sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ Mono Slot Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to take a 50mL sample from the sampling slot positioned near the tip of the sampler. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Mono Slot Sampler is ideal for taking a single sample from free flowing powders and granules.
| Includes | 20 per pack |
|---|---|
| Product Type | Slot Sampler |
| Diameter (Metric) | 26 mm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | HDPE |
Buerkle™ Sample Drill for Stalk Material
The stalk sampler is a sampler specially designed for hay, silage, straw, herbs, shrubs or other dry, stalky plant material where other samplers quickly become tangled. The special geometry of the auger tip cuts effectively and quickly into various stalky materials.
| Product Type | Sampler Insert |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Sampling Systems™ Powder Trier
Constructed of robust stainless steel, making it suitable for sampling cereals, grains, free flowing powders, granules and even slightly cohesive powders. Sampling Systems™ Powder Trier is ideal for taking a large volume, cross sectional sample from containers, sacks or silos.
| Diameter (Metric) | 25 mm (excluding scroll) |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (316L) |
Sampling Systems™ Powder Max Sampler
Designed for use with free flowing powders, granules and grains. Sampling Systems™ Powder Max Sampler enables large samples to be quickly and easily taken from drums, kegs, sacks and more.
Sampling Systems™ Discrete Multilevel Sampler
The highly popular Pocket Sampler is suitable for taking discrete, zone samples from free flowing powders and granules. Its GMP design means it can be stripped and cleaned very efficiently.
Buerkle™ Emptying Device for Zone Sampler
Emptying device for zone sampler allows samples to be emptied directly into the containers.
| Length (Metric) | 100 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Zone Samplers |
| Product Type | Emptying Device |
| Material | Stainless Steel (V2A) |
Buerkle™ All Layer Scratcher
The scratcher is a special sampler for powders and granules that do not flow freely.The sample is transferred to the closable inner tube using a scraper.Sliding PTFE separators are used to divide the inner tube into different zones. The separators also prevent the sample from being mixed.