Particulate Samplers
- (7)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (21)
- (1)
- (113)
- (12)
- (16)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (33)
- (2)
- (7)
- (4)
- (3)
- (5)
- (18)
- (15)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (25)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (29)
- (8)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Azlon™ Polypropylene Measuring Scoop
Scoop chemical reagents or food items safely. The Azlon™ polypropylene measuring scoop comes with flat top and bottom.
| Includes | Handle |
|---|---|
| Product Type | Measuring Scoop |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ HDPE Disposable Powder Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Can be used straight from the bag. The SteriWare™ Powder Sampler is ideal for taking large volume samples from powders or granules.
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to meet the requirements of the Pharmaceutical and Hygienic industries. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle is a high quality, wide mouth bottle that includes a screw top.
| Includes | Individually Bagged |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Material | Polypropylene |
Azlon™ HDPE Measuring Scoop
Sturdy yet lightweight polyethylene scoop. The Azlon™ HDPE measuring scoop is chemical resistant and suitable for food contact.
| Product Type | Measuring Scoop |
|---|---|
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter allow a single sampler to be used to accurately sample a range of different volumes.
| Product Type | Tip |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 32 mm |
| Material | Stainless Steel (316L) |
| For Use With (Application) | Powder sampling |
Sampling Systems™ SteriWare™ Mono Slot Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to take a 50mL sample from the sampling slot positioned near the tip of the sampler. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Mono Slot Sampler is ideal for taking a single sample from free flowing powders and granules.
| Includes | 20 per pack |
|---|---|
| Product Type | Slot Sampler |
| Diameter (Metric) | 26 mm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable HDPE Powder Lances
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ideal for taking a cross sectional sample through a bulk powder. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Lance is quick and easy to use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Powder Lance |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | FDA acceptable grade conforms to CFR 177.1520 |
| For Use With (Application) | For cohesive and some free-flowing powders |
| Sterility | Sterile |
Buerkle™ Collection Cylinder for Volume Heads PharmaPicker
The collection chamber is the sample intake cylinder of the PharmaPicker system. The corresponding volume tip is inserted into the front of this stainless steel chamber. When inserted into the powder, the tip fills up, as it is withdrawn, the sample volume remains in the collection chamber.
| Product Type | Sampler Insert |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (V4A) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Buerkle™ Sample Drill for Stalk Material
The stalk sampler is a sampler specially designed for hay, silage, straw, herbs, shrubs or other dry, stalky plant material where other samplers quickly become tangled. The special geometry of the auger tip cuts effectively and quickly into various stalky materials.
| Product Type | Sampler Insert |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Sampling Systems FreeGlide In Line Powder Sampler, Manual
The FreeGlide in-line powder sampler is designed to take samples as the powder falls, under gravity, down a pipe.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Capacity (English) | 1.7 oz. |
| Product Type | Powder Sampler |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Graduated | No |
| Material | Stainless Steel (316L) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ Sterile HDPE Disposable Powder Thief
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Sampling Systems™ SteriWare™ Sterile HDPE Disposable Powder Thief is ideal for taking representative samples from known locations within the bulk powder.
| Diameter (Metric) | 21 mm |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Sampling Systems™ PowderThief Sampler 19mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ PowderThief Sampler 19mm Diameter is suitable for sampling free flowing powders and granules.
| Product Type | Powder Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 19 mm |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Handle Material | Stainless Steel (316) |
Sampling Systems™ Cohesive Pocket Sampler
Specially adapted to enable the taking of samples of damp and cohesive powders. Sampling Systems™ Cohesive Pocket Sampler incorporates scrapers to push the sticky powder into the sample pockets.
| Product Type | Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Material | Stainless Steel (316L) |
Sampling Systems™ Powder Trier
Constructed of robust stainless steel, making it suitable for sampling cereals, grains, free flowing powders, granules and even slightly cohesive powders. Sampling Systems™ Powder Trier is ideal for taking a large volume, cross sectional sample from containers, sacks or silos.
| Diameter (Metric) | 25 mm (excluding scroll) |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (316L) |