Sampling Utensils
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (11)
- (19)
- (2)
- (5)
- (34)
- (7)
- (3)
- (46)
- (9)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (29)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (19)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (13)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (80)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Buerkle™ TargetDispo Disposable Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Samples at a specific target point within the sample material. The Buerkle™ TargetDispo Disposable Sampler is intended for use with powder or granulate material. It is available in sterile and non-sterile varieties.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Sampler |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ PTFE Dipper Beaker with Handle
Uses 600mm steel core within shaft for excellent rigidity. The PTFE dipper beaker is chemically resistant and inert.
| Includes | PTFE Dipper Beaker & PTFE Shaft |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PTFE Additional Shaft for PTFE Dipper Beakers |
| Product Type | Dipper Beaker |
| Temperature (Metric) | -200°C to +280°C |
| Color | White |
| Length (Metric) Handle | 600 mm |
| Material | PTFE |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance, Certificate of Analysis, Product Data Sheet, Material Safety Data Sheet (MSDS) |
| For Use With (Application) | Water analysis, Sampling of general liquids including liquid nitrogen |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | PTFE |
Fisherbrand™ Dipper Beaker Shafts
Suitable for sampling the most aggressive media. Fisherbrand™ Dipper Beaker Shafts are fully encapsulated in PTFE plastic for rigidity.
Wheaton™ Individually Wrapped Sterile Dippers
Ideal for safe sample collection and transportation in a single container, eliminates the risk of cross-contamination.
| Description | Individually Wrapped |
|---|---|
| Length (Metric) | 385 mm |
| Product Type | Dipper |
| Quantity | 50/Pk. |
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Slot Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to take a single composite from the top, middle and bottom of your powder bed. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Slot Samplers are ideal for taking a multilevel, cross sectional sample from powders and granules.
| Includes | 20 per pack |
|---|---|
| Product Type | Disposable Slot Sampler |
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ Stainless Dipper 1000mm Long
Designed to be easy to use and suitable for a range of liquids. Sampling Systems™ Stainless Dipper 1000mm Long is ideal for obtaining a surface sample from a wide range of environments.
| Length (Metric) | 1000 mm |
|---|---|
| Product Type | Dipper |
| Material | Stainless Steel (316L) |
Sampling Systems™ SteriWare™ HDPE Disposable Slot Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ideal for taking a multilevel, cross sectional sample from powders and granules. The disposable Slot Sampler takes a single composite from the top, middle and bottom of your powder bed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Multilevel Slot Sampler |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Conforms to FDA CFR 177.1520, EU Regulations 10/2011, EC Regulations 1935/2004 |
| Sterility | Sterile |
Sampling Systems™ Pendulum Beaker
These pendulum beakers automatically swing to the horizontal position, meaning that your water samples are less likely to spill when using the TeleScoop.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Swabbing Template |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Buerkle™ DispoPicker Disposable Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Samples powders and small-grain bulk materials. The Buerkle™ DispoPicker Disposable Sampler features a closed tip to prevent sample material from trickling back out of the sample lance.
| Product Type | Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 21 mm |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Buerkle™ ZoneDispo Disposable Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
The ZoneDispo Disposable Sampler all-layer sampler is used in sampling to collect a representative all-layer sample from three different layers. Suitable for free-flowing powders and small-grain granulates. The collected sample can be secured and transported in the closed sampler.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| No. of Chambers | 3 |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | EU food requirements and FDA regulations |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Sampling Systems™ SteriWare Swabbing Templates
These swabbing templates are ideal for ensuring consistency when swabbing for cleaning validation purposes. They are made in a cleanroom and come individually bagged to help reduce the risk of contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Swabbing Template |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Sampling Systems™ 304 Stainless Steel Bowls
Sampling Systems™ 304 Stainless Steel Bowls are ideal for hygienic applications.
| Product Type | Bowl |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (AISI 304) |
Sampling Systems™ Polypropylene Paddle
This polypropylene paddle is excellent for general sampling, scraping and stirring uses in the laboratory.
Buerkle™ Sampling Lance Milky
Samples powder and granules using semi-circular stainless steel lance. Buerkle™ Sampling Lance Milky was developed initially for milk powder samples. Conforms to standards of DIN and IDF (International Dairy Federation.)