Particulate Samplers
- (7)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (21)
- (1)
- (113)
- (12)
- (16)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (33)
- (2)
- (7)
- (4)
- (3)
- (5)
- (18)
- (15)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (25)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (29)
- (8)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Azlon™ Polypropylene Measuring Scoop
Scoop chemical reagents or food items safely. The Azlon™ polypropylene measuring scoop comes with flat top and bottom.
| Includes | Handle |
|---|---|
| Product Type | Measuring Scoop |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ HDPE Disposable Powder Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Can be used straight from the bag. The SteriWare™ Powder Sampler is ideal for taking large volume samples from powders or granules.
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to meet the requirements of the Pharmaceutical and Hygienic industries. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Bottle is a high quality, wide mouth bottle that includes a screw top.
| Includes | Individually Bagged |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Material | Polypropylene |
Azlon™ HDPE Measuring Scoop
Sturdy yet lightweight polyethylene scoop. The Azlon™ HDPE measuring scoop is chemical resistant and suitable for food contact.
| Product Type | Measuring Scoop |
|---|---|
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ Tip for PowderThief Sampler 32mm Diameter allow a single sampler to be used to accurately sample a range of different volumes.
| Product Type | Tip |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 32 mm |
| Material | Stainless Steel (316L) |
| For Use With (Application) | Powder sampling |
Sampling Systems™ PowderThief Sampler 32mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ PowderThief Sampler 32mm Diameter is suitable for sampling free flowing powders and granules.
| Product Type | Powder Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 32 mm |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Handle Material | Stainless Steel (316) |
Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable HDPE Powder Lances
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Ideal for taking a cross sectional sample through a bulk powder. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Powder Lance is quick and easy to use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Powder Lance |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | FDA acceptable grade conforms to CFR 177.1520 |
| For Use With (Application) | For cohesive and some free-flowing powders |
| Sterility | Sterile |
Sampling Systems™ SteriWare™ Mono Slot Sampler
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed to take a 50mL sample from the sampling slot positioned near the tip of the sampler. Sampling Systems™ SteriWare™ Disposable Mono Slot Sampler is ideal for taking a single sample from free flowing powders and granules.
| Includes | 20 per pack |
|---|---|
| Product Type | Slot Sampler |
| Diameter (Metric) | 26 mm |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | HDPE |
Sampling Systems™ Powder Point Sampler
Ideal for taking samples of powder at a specified depth. Sampling Systems™ Powder Point Sampler can be used for sampling both free flowing and sticky, cohesive powders.
| Product Type | Large Volume Sampler |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 100 mL |
| Material | Stainless Steel (316L) |
Sampling Systems™ Discrete Multilevel Sampler
The highly popular Pocket Sampler is suitable for taking discrete, zone samples from free flowing powders and granules. Its GMP design means it can be stripped and cleaned very efficiently.
Buerkle™ Sample Drill for Stalk Material
The stalk sampler is a sampler specially designed for hay, silage, straw, herbs, shrubs or other dry, stalky plant material where other samplers quickly become tangled. The special geometry of the auger tip cuts effectively and quickly into various stalky materials.
| Product Type | Sampler Insert |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Sampling Systems™ PowderThief Sampler 19mm Diameter
Extensively used throughout the pharmaceutical, chemical and food industries around the world. Sampling Systems™ PowderThief Sampler 19mm Diameter is suitable for sampling free flowing powders and granules.
| Product Type | Powder Sampler |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 19 mm |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Handle Material | Stainless Steel (316) |
Buerkle™ Emptying Device for Zone Sampler
Emptying device for zone sampler allows samples to be emptied directly into the containers.
| Length (Metric) | 100 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Zone Samplers |
| Product Type | Emptying Device |
| Material | Stainless Steel (V2A) |
Sampling Systems™ Inserts for use with Multi Thief
Enables the sample volume to be quickly and easily changed by changing the removable sample cells. Sampling Systems™ Insert for use with Multi Thief is ideal for taking multiple bulk samples from free flowing powders and granules.
| Product Type | Sampler Insert |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (316) |