Laboratory Disinfectants
Cleaning products used to disinfect and deodorize hard and non-porous surfaces; available as liquid solutions, sprays, pads, and wipes. Product ingredients include alcohols, ammonium, and hydrogen peroxide and are suitable for cleanroom applications.
Disinfectants are used to kill bacteria by damaging the proteins in their outer walls. However, disinfectant chemicals may not kill bacterial endospores or other highly resistant microbes, including some fungi, viruses, and bacteria.
Disinfectants are distinguished from:
- Sterilization, which destroys by heat or radiation
- Antibiotics, which kill microorganisms in living things
- Biocides, which destroy all forms of life
- Sanitizers, which clean and disinfect simultaneously
Choose a disinfectant based on the situation’s requirements: some are “wide spectrum” and kill a variety of microorganisms, while others affect a smaller group of pathogens (and may be less corrosive, toxic, or expensive).
An ideal disinfectant would be inexpensive, non-corrosive, and safe for humans and other life forms, but most are toxic to some degree. Mixing disinfectants with other cleaning products can create harmful chemical reactions.
Disinfection using chlorine, ultraviolet light, or ozonation is often used in wastewater treatment to destroy any pathogens before the treated water is released into a stream or reservoir.
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Virkon™ Disinfectant Virucidal Tablets
Clean and disinfect work surfaces and equipment in a single, one-step operation. Virkon™ Disinfectant Virucidal Tablets provide the widest proven spectrum of any disinfectant.
| Form | Tablet |
|---|---|
| Product Type | Virucidal Disinfectant |
| For Use With (Application) | For Cleaning and Disinfecting Work Surfaces and Equipment |
Virkon™ Virucidal Disinfectant
Clean and disinfect work surfaces and equipment in a single, one-step operation. Virkon™ Virucidal Disinfectant provides the widest proven spectrum of any disinfectant.
| Product Type | Virucidal Disinfectant |
|---|---|
| For Use With (Application) | Virucidal Disinfectant |
Ecolab™ Acti - Chlor Plus Tablet
Ideal for the disinfection of catering equipment, blood spills, the general clinical environment, babies' bottles and sinks and drains
CHEMGENE MedLab Chlorine Disinfectant Tablets
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Ideal for a range of disinfection applications within laboratory environments. Easy to dilute and economical way to disinfect surfaces and equipment to protect against bacteria, yeast, viruses, mycobacteria, and spores.
CHEMGENE MedLab Multi-Surface Disinfectant Cleaner
Greener Choice Product
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
This product offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More About the Greener Choice Program
Ready-to-use hard surface disinfectant for laboratory, critical services, and forensics settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Content And Storage | Store out of direct sunlight. |
| Width (English) | 4.3 in. |
| Length (Metric) | 63 mm |
| Size | 750 mL |
| Volume (Metric) | 750 mL |
| Length (English) | 2.4 in. |
| Filtered | Filtered |
| Flammable | No |
| Concentration | 10% |
| For Use With (Application) | Cleaning and disinfection of hard surfaces and equipment |
| Width (Metric) | 110 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dilution | Product does not require dilution |
| Format | Trigger Spray |
| Dimensions (L x W x H) | 63 x 110 x 287 mm |
| Product Type | Foaming Trigger Sprayer |
| Packaging | Trigger Spray - Bottle 30% Recycled HDPE |
| pH | 10.0 to 11.0 |
| Shelf Life | 2 years from date of manufacture |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | 63 x 110 mm |
| Height (English) | 11.2 in. |
Laboratoires Anios™ Surfanios IP Sterile PAE
Laboratoires Anios™ Surfanios IP Sterile PAE is a broad spectrum biocidal suitable for cleaning and disinfection of floors, walls, surfaces and equipment in the pharmaceutical industry for clean rooms (A and B grades).
Diversey ClearKlens Cleansinald SC VH9
Concentrated disinfectant used for the cleaning and disinfection of walls, floors and work surfaces and in the Life Sciences industry.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Disinfectant Concentrate |
| Color-coded | No |
| Color | Clear |
| pH | >12 |
| Filtered | Non-filtered |
| Flammable | No |
| Scent | Unscented |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Density | Relative density (g/cm3; 20°C): 1.04-1.06 |
| Appearance | Clear Pale Yellow |
Presept™ Disinfectant Tablets 2.5g
Rapid-acting disinfectant tablets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Laboratoires Anios™ Hexanios G + R DOSES
Cleaning and pre-disinfection of surgical and medical instrumentation, medical devices, thermosensitive instrumentation and endoscopic equipment. Cleaning in ultrasonic bins. Collecting of stained instrumentation.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Product Type | Hexanios G + R |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Container Type | Pouch |
Laboratoires Anios™ Hexanios G + R
Cleaning and pre-disinfection of surgical and medical instrumentation, medical devices, thermosensitive instrumentation and endoscopic equipment. Cleaning in ultrasonic bins. Collecting of stained instrumentation.
Laboratoires Anios™ Hexanios™ G + R Pre-disinfectant Detergent
Cleaning and pre-disinfection of surgical and medical instrumentation, medical devices, thermosensitive instrumentation and endoscopic equipment. Cleaning in ultrasonic bins. Collecting of stained instrumentation.
Laboratoires Anios™ Anios TS Inox Surface Disinfectant
Laboratoires Anios™ Anios TS Inox Surface Disinfectant is a double action disinfectant spray for use on stainless steel surfaces.
Laboratoires Anios™ Aniosurf ND Premium
Laboratoires Anios™ Aniosurf ND Premium has broad antimicrobial efficiency and is suitable for disinfecting floors, walls, and medical equipment.
| Dilution | Dilute at 0.25% |
|---|---|
| Content And Storage | 5°C to 35°C |
| Composition | Didecyldimethylammonium chloride (CAS No. 7173-51-5: 82mg /g), Chlorhexidine digluconate (CAS RN 18472-51-0: 5.2mg /g), excipients |
| Product Type | Disinfectant Concentrate |
| pH | 7 ±0.5 |
| Certifications/Compliance | Bacteria: EN 1040, EN 13727Active on BMR and BHR according to EN 13727Active on K. pneumoniae OXA 48, EN 1369Mycobacteria: M. terrae : EN 14348M. terrae : EN 13697Yeasts: EN 1275, EN 13624, EN 13697Molds: EN 13624, EN 13697Viruses: According to EN 14476: PRV model HBV virus), BVDV (HCV model virus), Vacciniavirus, Herpes virus, According to EN 14476: Rotavirus |
| For Use With (Application) | Disinfection of floors, walls and medical equipment |
Laboratoires Anios™ SURFA'SAFE 02
Laboratoires Anios™ SURFA'SAFE 02 is a natural and biodegradable broad spectrum antimicrobial spray.